DOKTOR 3D - Hayallerinizi Gerçeğe Dönüştürün
ABDİ İPEKÇİ CAD.,EMİNTAŞ YÜKSEL SANAYİ SİTESİ YENİÇERİ SOK NO:1/62 BAYRAMPAŞA/İSTANBUL
0212 576 75 81-613 92 53 info@doktor3d.com


Sık Sorulan Sorular


• 3D printer nedir?


3D printer, bilgisayar üzerinde tasarlanmış veya 3 boyutlu tarayıcılar ile taranmış modelleri, çeşitli malzemeler kullanarak elle tutulabilir, gerçek bir modele dönüştüren makinalardır.


• 3D printer nasıl çalışır?


Çeşitli Cad programlarında (SolidWorks, Unigraphics, Pro Engineer, 3ds Max, vb.) çizdiğiniz yada 3 boyutlu tarayıcılar ile tarattığınız modellerinizi gerekli dosya formatına (.STL, .OBJ) dönüştürmeniz gerekmektedir. 3D printer bu formatta ki dosyalarınızı yüzlerce yada binlerce eşit katmana böler ve bu katmanları, plastik malzemeyi eriterek en alttan başlayarak örmeye başlar. Her bir katmanın üstüne diğer katmanı örerek nihai modeli oluşturur.


• 3D printer hangi alanlarda kullanılabilir?


3D printer ile hayallerinizde ki her türlü modeli gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Bu nedenle kullanım alanı oldukça geniştir:

 • Baskı kalitesi nedir?


DR. 3D size oldukça temiz ve kaliteli baskı yapma imkanı sunar. Baskı kalitesini arayüz programımızda istediğiniz değerlere göre ayarlayabilirsiniz. DR. 3D printerları size 100 mikron (0,1 mm) ile 300 mikron (0,3 mm) arasında baskı kalitesi alma imkânı sunar.


• Eğitim desteğiniz var mı?


Evet. DR. 3D printerlarımızın kurulum esnasında eğitimi verilmektedir. Buna ek olarak destek birimimiz her zaman sorularınıza cevap vermek için hazır olacaktır.


• Baskı yaparken farklı renkler kullanabilir miyim?


Evet. Eğer DR. 3D printerımızı tek extruderli satın aldıysanız, baskı sırasında istediğiniz Z yüksekliğinde makinayı duraklatıp istediğiniz renge sahip filament ile mevcut filamentinizi değiştirebilirsiniz. Eğer printerımızı çift extruderli satın aldıysanız, iki farklı renkteki filamenti aynı anda makineye bağlayıp arayüz programımız sayesinde istediğiniz yeri istediğiniz renk yapabilirsiniz.


•Baskı süresi ne kadar?


Baskı süresi, parçanın ebatları, katman kalınlığı ve doluluk oranına bağlı olarak değişir. Ancak standart ayarlarda bir parçayı 10 dakika ile 5 saat arasında basabiliriniz.


•  İşleme ebatlarından büyük bir parçayı nasıl basabilirim?


Eğer modeliniz DR. 3D printerlarımızın baskı hacminden büyük ise daha önce bahsettiğimiz CAD programlarının herhangi birinde modelinizi bölmeniz gerekmektedir. Daha sonra bu böldüğünüz parçaları yapıştırıcılar ile yapıştırabilirsiniz.


• Baskı için hangi malzemeleri kullanabilirim?


DR. 3D printerlarımızda ABS ve PLA malzemelerini kullanabilirsiniz. Ancak ABS malzeme baskı sırasında çarpılmalara ve çekmelere neden olmaktadır ve ısıtıcı tabla kullanımı zorunludur, ek maliyet gerektirir. Bu nedenle DR. 3D printerlarımızda PLA malzeme kullanmanızı öneririz.


• PLA ve ABS arasındaki farklar nelerdir?


ABS ile çalışırken bulunulan ortamın mutlaka havalandırılması gerekir. Zira ABS ısındığında zehirli bir gaz ortaya çıkar. PLA ile çalışırken böyle bir durum söz konusu değildir. ABS petrol bazlı bir ürün olmasına rağmen PLA organik ve sağlığa zararsız bir üründür ve doğada çözünebilir. PLA malzeme kullanırken DR. 3D printerlarımızda ısıtıcı tabla gereksinimi duyulmaz ancak ABS için ısıtıcı tabla şarttır.


• Hangi renk filamentler temin edebilirim?


Ana renklerin tamamı olduğu gibi birçok ara renkte filamentimiz de bulunmaktadır. Renk çeşitlerimizi www.doktor3d.com adresinden görebilirsiniz.


 • Bayilik veriyor musunuz?


Evet. Siz de DR. 3D bayisi olmak isterseniz gerekli bilgileri info@doktor3d.com adresinden alabilirsiniz.